The Trip

studenckie wyjazdy, studenckie obozy, studenckie wakacje

Ukraina, czy tam jest bezpiecznie?

Obalamy stereotypy

2 lutego 2014
ukraina_flaga

O Ukrainie krąży wiele legend i mitów, a w świetle ostatnich wydarzeń w związku z demokratycznymi dążeniami społeczeństwa ukraińskiego wiele/u z Was może się bać wyjeżdżać za naszą wschodnią granicę. Dlatego w The Trip obalamy stereotypy.

Widząc w telewizji ciągle zakrwawione twarze i policjantów bijących demonstrantów, myślimy, że tak jest na całej Ukrainie, a jest… kompletnie inaczej. Wszystkie zdarzenia, które pokazują media mają miejsce tylko w jednym miejscu – na Majdanie w Kijowie, gdzie od 3 miesięcy znajduje się miasteczko demonstrantów. Do starć doszło policji z opozycją doszło tylko kilkukrotnie, a nagrania z tych zdarzeń ostatnio pokazywane są praktycznie codziennie w polskiej telewizji. Oczywiście odradzamy zapuszczanie się na kijowski Majdan, ale nie popadajmy w  przesadny strach.

Jak jest w innych częściach Ukrainy? W większości miast dużych miast ukraińskich dochodzi oczywiście do niewielkich manifestacji poparcia Majdanu, ale są to manifestacje pokojowe i nie są brutalnie tłumione. Na zachodzie Ukrainy – proeuropejskiej, te gesty poparcia są czynione również za przyzwoleniem lokalnej policji.

Dla przykładu we Lwowie odbywają się koncerty, na których wszyscy dobrze się bawią i te wielkie festyny są dodatkową atrakcją turystyczną.

Niekiedy pojawiają się informacje o biegających po lasach partyzantach napadających na autobusy z turystami… Czy na stronie MSZ widzieliście ostrzeżenie dla turystów wyjeżdżających na Ukrainę? Nie? No właśnie, bo takiego nie ma. Tam jest po prostu bezpiecznie.

Od ponad tygodnia na Ukrainie, w Bukovelu przebywa nasz zaprzyjaźniony pilot, który donosi o pełnym bezpieczeństwie na drogach i w ukraińskich miastach.

Do przesady bezpiecznie jest w miejscach szczególnie upodobanych przez turystów, bo Ukraińcom również zależy, żeby turyści do nich przyjechali i zostawili część swojego portfela 😉

Mówi się również o wielkim łapownictwie ukraińskich stróżów prawa. Od 3 lat, jak jeździmy na Ukrainę, to nigdy nie spotkaliśmy się z żądaniem łapówki.

Wniosek jest tylko jeden – wyjeżdżajcie na Ukrainę 🙂


Sylwester w Karkonoszach Bukovel, czyli ukraińskie St. Moritz
Sylwester w Karkonoszach
Bukovel, czyli ukraińskie St. Moritz

The Trip | studenckie wyjazdy, studenckie obozy, studenckie wakacje
©2013 - 2016 Fundacja Eventio